Pierwszy Dzień

PIERWSZY DZIEŃ W PRZEDSZKOLU, SZKOLE

To wielki dzień w życiu naszego dziecka. Jeśli dotąd nasz maluch nie miał w miarę stałych kontaktów z rówieśnikami, ten dzień może być dla niego trudny, ale wiele możemy zrobić, by tak nie było.

• Nigdy nie straszmy dziecka wizją przedszkola lub szkoły jako miejsca, w którym „dopiero zobaczy, jak będzie musiało słuchać pani i być w końcu grzeczne, sprzątać po sobie, jeść, co dadzą, itp." Jeśli w chwilach naszej bezradności wychowawczej użyjemy takich argumentów,  nasze dziecko będzie miało pełne prawo obawiać się nadchodzących nowych doświadczeń.

• Zaangażujmy nasze dziecko w przygotowania do pobytu w przedszkolu czy szkole. Razem kupujmy kapcie, worek, kredki. Nawet jeśli według nas dziecko wybiera najbrzydszy piórnik w całym sklepie, kupmy właśnie ten. To dziecku ma się on podobać.

• Pokażmy przyszłemu przedszkolakowi czy uczniowi miejsce, w którym spędzi tak wiele czasu. Jeśli dziecko będzie miało o nim wyobrażenie, a my postaramy się, by zobaczyło jak najwięcej atrakcji z tych miejsc (zabawki, boisko, pracownię komputerową), maluch w tym pierwszym dniu nie będzie się tam czuł zagubiony, a wręcz przeciwnie - zachęcony,  by w końcu z tych atrakcji skorzystać!

• Wkroczenie w nowy etap życia naszego dziecka uczcijmy rodzinnym obiadem, wycieczką do ulubionego miejsca naszego dziecka, wyprawą na lody, itp.

• Rozmawiajmy z dzieckiem o tym, kogo poznało, pytajmy o to, jak mają na imię jego koledzy i koleżanki, czy się z nimi bawi i w co. Zapytajmy po paru dniach wychowawcę, czy nasz syn czy córka dobrze sobie radzi wśród rówieśników. Nie na lekcji, ale na przerwach!

• Dzieci mające problemy w nawiązywaniu nowych znajomości warto poznać przynajmniej z jednym dzieckiem (z którym będzie mogło się bliżej zaznajomić), na przykład, we własnym domu. Dom to bezpieczne, bo znane dziecku miejsce i nasz maluch będzie bardziej śmiały w relacji z kolegą czy koleżanką. A następnego dnia w przedszkolu czy szkole będzie miał z kim i o czym rozmawiać!