Szkoła bez barier

Szkoła bez  barier rekrutacja i informacje - kliknij tutaj.

• Programy Edukacyjne

Nie pal przy mnie, proszę

Program profilaktyczny „Nie pal przy mnie, proszę” adresowany jest do uczniów klas I-III Szkoły Podstawowej oraz ich rodziców. Jest on kontynuacją ubiegłorocznego programu edukacji antynikotynowej    „Nie pal przy mnie, proszę”. Jego celem jest zmniejszenie narażenia dzieci na bierne palenie tytoniu, zwiększenie wiedzy w zakresie odpowiedzialności za własne zdrowie oraz kształtowanie postaw asertywnych związanych z unikaniem czynnego i biernego palenia tytoniu.

HARMONOGRAM DZIAŁAŃ PROGRAMU

„NIE PAL PRZY MNIE, PROSZĘ”

realizowanych w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 3

Rok szkolny 2014/2015

Lp.

Zakres działań

Forma realizacji

Odpowiedzialni

1.

Poinformowanie nauczycieli o realizowanym programie „Nie pal przy mnie, proszę”

Informacja ustna, strona internetowa szkoły

Listopad 2014

2.

Opracowanie harmonogramu działań programowych, przygotowanie materiałów.

Umieszczenie harmonogramu na stronie internetowej szkoły

Grudzień 2014

3.

Poinformowanie rodziców o udziale szkoły w ogólnopolskim programie „Nie pal przy mnie, proszę”

Zebranie z rodzicami

Wychowawcy klas

Styczeń 2015

4.

Prowadzenie zajęć warsztatowych z wykorzystaniem scenariuszy dostępnych w programie edukacji antynikotynowej dla klas I-III szkół podstawowych „Nie pal przy mnie, proszę”

Zajęcia w klasie

Koordynator, wychowawcy klas

Luty, marzec, kwiecień, maj 2015

5.

Działania dodatkowe w programie

- spotkanie z pielęgniarką szkolną i stomatologiem

- konkurs plastyczny

- wystawa pokonkursowa prac w holu głównym szkoły i wręczenie nagród

- gazetka ścienna na korytarzu szkolnym

- zajęcia z psychologiem dotyczące zdrowego stylu życia

Koordynator, zaproszeni goście

Przez cały okres realizacji programu

6.

Podsumowanie działań z  realizacji programu „Nie pal przy mnie, proszę”. Wysłanie sprawozdania do PSSE w Częstochowie

Opracowanie sprawozdania

Czerwiec 2015

Bezpieczniki TAURONA. Włącz dla dobra dziecka

Szkoła bierze udział w realizacji kampanii edukacyjnej organizowanej przez Spółkę TAURON DYSTRYBUCJA i Fundację TAURON, skierowanej do dzieci i młodziezy. Celem programu jest edukacja dzieci i młodzieży w zakresie bezpiecznego i racjonalnego korzystania z energii elektrycznej, urządzeń nią zasilanych, a także bezpiecznego zachowania wokół infrastruktury energetycznej. Koordynatorem programu w naszej szkole jest p. Aneta Wierus.

Patronat nad programem objął Minister Edukacji Narodowej.

Klub Bezpiecznego Puchatka

Nasza szkoła przystapiła do realizacji programu "Klub Bezpiecznego Puchatka". Jest to program edukacyjny, który wpisuje się w szczytną inicjatywę poprawy bezpieczeństwa pierwszoklasistów. Został przygotowany przez Biuro Prewencji i Biuro Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji, nauczycieli oraz firme Maspex. Ważnym elementem tych działań jest edukacja dzieci- uświadomienie rozmaitych niebezpieczeństw oraz nauczenie, jak unikać i jak postępować w razie ich zaistnienia. Zajęcia w ramach programu "Klub Bezpiecznego Puchatka" mają na celu zapoznanie dzieci z zasadami bezpieczeństwa obowiązującymi w domu, w drodze do szkoły oraz w szkole.